گلایه حکومت اقلیم کردستان از احداث سد سردشت

به گزارش کوردپیام: وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق تهدید کرد در صورتی که ایران به بند آوردن جریان آب ورودی به اقلیم کردستان از طریق احداث سد ادامه داد، اربیل جریان آبی را که به استان های مرکزی و جنوبی عراق می رود را قطع خواهد کرد. عبدالستار مجید، وزیر کشاورزی و منابع آبی اقلیم […]

به گزارش کوردپیام: وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق تهدید کرد در صورتی که ایران به بند آوردن جریان آب ورودی به اقلیم کردستان از طریق احداث سد ادامه داد، اربیل جریان آبی را که به استان های مرکزی و جنوبی عراق می رود را قطع خواهد کرد.

عبدالستار مجید، وزیر کشاورزی و منابع آبی اقلیم کردستان عراق گفت: «ما به مقامات عالی رتبه ایرانی هشدار داده ایم در صورتی که ایران به هر دلیل هر دو متر مکعب آبی را که به اقلیم کردستان سرازیر می شود، بند بیاورد، ما هم در مقابل یک متر مکعب از آب سرازیر شده به منطقه جنوبی عراق را بند خواهیم آورد تا آب لازم برای تامین نیاز اقلیم را تامین کنیم.»

ایران اخیرا اقدام به احداث سدی بر روی رودخانه زی بچوک در شهر کردنشین سردشت نموده است تا از طریق ایجاد یک نیروگاه برق آبی، برق مورد نیاز ساکنان این منطقه را تامین نماید. منابع کردستان عراق ادعا می کنند با احداث سد سردشت ، ۸۰ درصد از آبی که به آن سوی مرز سرازیر می شود کاهش یافته است.

کاهش بارندگی ها در سال جاری دلیل کمبود آب در منطقه اقلیم کردستان بوده است.

وی در ادامه افزود: «ما می دانیم که بر اساس مقررات بین المللی این حق ایران است که تا زمانی که منابع آبی کشور همسایه آسیب نبیند، حق دارد از آب خود استفاده کند.»

سد سردشت (کولسه) یک سد خاکی است که در ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی سردشت بر روی رود زاب کوچک ساخته شده است.