چند نکته غیر کرونایی درباره کرونا یادداشتی از قادر خضر پور

کوردپیام: این روزها به هر کجا که ورود پیدا میکنیم بحث از ویروس کرونا است از فضای مجازی گرفته تا بالین خواب و حتی در خواب!مباحثی عوامانه یا مباحثی دارای بنیان علمی از جمله: اپیدمی ویروس کرونا و ارتباط آن با جنگ بیولوژیکی، تمهیدات و راههای مقابله با آن، کارآمدی یا ناکارآمدی مسئولان در مقابله […]


کوردپیام: این روزها به هر کجا که ورود پیدا میکنیم بحث از ویروس کرونا است از فضای مجازی گرفته تا بالین خواب و حتی در خواب!مباحثی عوامانه یا مباحثی دارای بنیان علمی از جمله: اپیدمی ویروس کرونا و ارتباط آن با جنگ بیولوژیکی، تمهیدات و راههای مقابله با آن، کارآمدی یا ناکارآمدی مسئولان در مقابله با شیوع ویروس کرونا، جدی نگرفتن این ویروس از طرف مردم جامعه، استرس و اضطراب نشات گرفته از این ویروس و در نهایت پیدا شدن مافیاهای ماسک و مواد ضد عفونی و… همه و همه مباحثی هستند که این روزها در شبکه های اجتماعی و انواع  سایت ها و یا در داخل تاکسی ها و یا هر مکان عمومی دیگر مطرح می شود و این نشان میدهد که جامعه به شنیدن اخبار ناخوشایند گرایش دارند.
دانش جامعه شناختی به ما میگوید که اگر فضای جامعه از رخدادهای ناخوشایند و انتشار گسترده آن لبریز باشد، ناخودآگاه به جامعه احساس ضعف و درماندگی و ناامیدی منتقل میشود. از ظرفیت ها و قدرت اراده و تواناییهای خود غافل میشود و امنیت روانی جامعه به هم میریزد. مردم نگران حیات و جان خود و خانواده خود خواهند شد و جامعه دچار فروپاشی روانی.حالا افراد به جای استقامت_امیدداشتن و انتخاب تصمیم درست و آرام، در شرایط متزلزل و استرس زا و پذیرش اون حادثه قرار خواهد گرفت. لذا بیان کردن نکاتی غیر کرونایی در باره کرونا،  موضوعاتی که کمتر بدان ها توجه می شود خالی از لطف نیست.
۱) تعداد مبتلایان به خودِ ویروس کرونا اندک است ولی شاید بتوان گفت دهها میلیون نفر در ایران درگیر ویروس روانی کرونا هستند.وجود اندکی اضطراب برای مراقبت و مدیریت ضروری است ولی استرس زیاد، نه تنها کمکی به موضوع نمی کند بلکه با کاهش قدرت ایمنی بدن، عامل ایجاد بیماری های روحی و روانی بعدی است.
بنابراین:
به مطالبی که توسط منابع با هویت نا معلوم منتشر می شوند، بهایی ندهید. عده ای دنبال لایک و دنبال کننده و کاسبی خودشان اند و گروهی هم درگیر مسائل سیاسی و باند بازی.  

مطالبی که مردم را می ترساند و ناامید می کند و منبع معتبری ندارند را فوروارد نکنید.

به همدیگر امید دهید و روحیه خود و دیگران را بالا نگه دارید. این امید البته واهی هم نیست چون کرونا قدرت کشندگی کمی دارد، با رسیدن فصل گرما دوره شیوع اش تمام می شود و در عین حال جلوگیری از آن بسیار ساده است (شستن منظم دست ها با آب و صابون کار ساده ای است).
 ۲) خانه امن ترین جاست. کسی مبتلا به کرونا می شود که مستقیم یا غیر مستقیم با فرد آلوده به این ویروس تماس داشته باشد. وقتی در خانه هستید، این ارتباط به حداقل ممکن می رسد.
توصیه جدی می شود تا حد امکان از خانه خارج نشوید و بهترین استفاده را از بودن در خانه داشته باشید: 

وقت بیشتری را در خانه با همسر و فرزندان و سایر اعضای خانواده بگذرانید. 

با همدیگر فیلم ها و سریال های بیشتری ببینید.

چند کتاب مورد علاقه تان را انتخاب کنید و در ساعات طولانی حضور در خانه از مطالعه شان لذت ببرید.

با کسانی که مدت هاست به آنها زنگ نزده اید تماس بگیرید و گفت و گویی تازه کنید.

از همین الان می توانید خانه تکانی عید را شروع کنید.
۳)  این روزها، پزشکان، پرستاران و سایر کادرهای بیمارستانی که درگیر کرونا هستند، به مثابه سربازان وطن  که در خط مقدم جنگ اند، برای سلامتی همه ما تلاش می کنند. بسیاری شان در بیمارستان های محل کارشان قرنطینه اند و مدت هاست خانواده هایشان را ندیده اند. تعدادی از پزشکان نیز به خاطر تماس با بیماران، مبتلا به کرونا شده اند. جا دارد به همه آنها خدا قوت بگوییم و اعلام کنیم که قدردان و سپاسگزارشان هستیم.
قادر خضرپور – کارشناسی ارشد جامعه شناسی