همکاری وتعامل سه قوه بر مدار مدارا از راه‌های تحقق نصایح مقام معظم رهبری است

رییس مجلس ضمن تقدیر از نصایح خردمندانه مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب بسیار به موقع .           به گزارش کرد پیام به نقل از قدس انلاین ؛ دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۴ آبان) در سخنان پیش از دستور خود گفت: در روز عید غدیرخم نه […]

رییس مجلس ضمن تقدیر از نصایح خردمندانه مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب بسیار به موقع .

 

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از قدس انلاین ؛ دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۴ آبان) در سخنان پیش از دستور خود گفت: در روز عید غدیرخم نه تنها موضوع جانشینی پیامبر روشن شد که در آن زمان با توجه به جوان بودن حرکت اسلام بسیار پراهمیت بود مهمتر از آن مقوله ولایت در تفکر دینی پس از بحث رسالت جایگاه خود را یافت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: موضوع ولایت صرفا حکمرانی بر امت اسلامی نبود بلکه در نظام تفکر اسلامی ولایت هم معنی تشریعی و تکوینی داشته و جایگاه ولایت در مقام تکوین نظام هستی زیربنای فهم معنا و توجیه ولایت تشریعی است.

وی اظهار داشت: این تلقی که در زنجیره طولی نظام هستی ولایت واسطه فیض در حرکت تکاملی قوس صعود است اهمیت و رکن بودن ولی در حیات انسان‌ها را نشان می دهد.

لاریجانی گفته‌های خواجه نصیرالدین طوسی در مورد مقام حضرت علی (ع) اشاره کرد و افزود: به گفته خواجه نصیرالدین طوسی علی (ع) داناتر از همگان بود، همیشه همراه حضرت رسول‌الله (ص) بود، بخششی افزون‌تر از همگان داشت، پس از پیامبر پارساترین و عابدترین و فرزانه‌ترین مردم بود، ایمانش بر همه مقدم و سخنش از همه فصیح‌تر و رای‌اش از همه محکم‌تر بود و به حفظ کتاب خدا و اجرای احکام آن از همه بشتر توجه داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که حضرت علی (ع) در رتبه با پیامبران مساوی و سرچشمه فیاض بود که دانشمندان دانش‌های خود را به او استناد دارند گفت: این موضوع که امام علی (ع) در رتبه با پیامبران مساوی و سرچشمه فیاض علم برای دیگران بود همان جایگاه تکوینی ولی است.

وی به تعبیر حاج ملا هادی سبزواری در اسرارالحکم اشاره و عنوان ک رد: به گفته حاج ملا هادی سبزواری ولایت تکوینی واسطه عالم الوهیت که مقام هستی محض است به عالم کثرت است و لذا پیوستگی انسانها از بدو خلقت به مقام ولایت بوده است.

لاریجانی با اشاره به سخن پیامبر در مورد این که هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست یادآور شد: علی (ع) با تکیه بر چنین مقام ولایتی در زمانه خویش از برجستگی‌هایی برخوردار بود که به جز دلهای بیمار همگان بر آن اذعان داشتند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با استناد به سخنان پیشوای مذهب شافعی در مورد حضرت علی (ع) گفت: به گفته این مقام عالم دوستی علی (ع) سپر آتش دوزخ است، او امام انسان‌ها و پریان است و او وصی مصطفی (ص) و تقسیم کننده بهشت و دوزخ است.

وی در ادامه افزود: فضیلت‌هایی که برای حضرت علی (ع) ذکر شده برای هیچ یک از اصحاب رسول الله (ص) ذکر نشده است.

لاریجانی با اشاره به سخنان مرحوم علامه امینی در الغدیر اظهار داشت: متاسفانه امروز فضای تندروی وهابیت مسیر گفتگوهای عالمانه گذشته را تخریب کرده است که همین موضوع وجه دیگری از قصه پرغصه تحریف است و بیشترین نفع از این کشمکش‌ها را استکبار جهانی می‌برد که به دنبال تفرقه امت اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در اینجاست که اهمیت کلام امام خمینی (ره) در اوایل انقلاب درک می‌شود که وحدت امت اسلامی را مبنای تفکر بیداری اسلامی قرار دادند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از ملت ایران برای حضور بزرگداشت روز ملی مبارزه با استکبار جهانی تصریح کرد: مردم ایران با اقدام به موقع خود استقامت خود را در مقابل رفتارهای ماجراجویانه آمریکا نشان دادند و عیان کردند که در مقابل هیمنه دروغین جباران مدرن از سپر آهنین مجاهدت برخوردارند.

وی در ادامه افزود: این سنت علوی است که فرمود این جامه فاخر در زندگی لباس شرافت و پس از مرگ حریر بهشت خواهد بود و ملت ایران در مکتب ولایت لباس شرافت و سرافرازی را در پناه تفکر جهادی به تن کردند و امروز این ویژگی باعث بیداری ملت‌های منطقه در مقابل سیاست بازی آمریکا شده است.

رییس مجلس ضمن تقدیر از نصایح خردمندانه مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب بسیار به موقع فضای سیاسی کشور را در مسیر صحیح هدایت کرد و این واقعه نشان داد که ملت و حکمرانان در تبعیت از ولایت کمال می‌یابند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به حوادث اخیر کشور سوریه گفت: حوادث اخیر در کشور سوریه آنقدر وحشتناک و غیرانسانی توسط معارضین دست‌ساز غرب با پول‌های کشورهای عافیت طلب منطقه صورت گرفت که آمریکایی‌ها به خاطر افکار عمومی مجبور شدند سهم خود را از این گروهک‌ها جدا کنند اما کیست که نداند این گروهک‌ها با حمایت آمریکا و غرب و برخی کشورهای منطقه دست به کشتار مردم سوریه زدند.

لاریجانی در ادامه افزود: اما واقعیت آن است که هر چه آمریکا و غرب در مسیر تزریق سیاسی گام نهاده‌اند در اندیشه ملت‌ها ستیز آنها رنگ باخته است و شجاعت ملت‌ها افزون شده است و امیدواریم ملت سوریه از این دجال‌های بی‌آبرو نجات یابد.

وی با تقدیر از نصایح خردمندانه مقام معظم رهبری اظهار داشت رهبر معظم انقلاب بسیار به موقع فضای سیاسی کشور را در مسیر صحیح هدایت کرد و این واقعه نشان داد که ملت و حکمرانان در تبعیت از ولایت کمال می‌یابند و امروز دستورات مقام ولایت بر همه روشن است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: خدمت صادقانه و بی‌ریا و بی منت در جهت رونق تولید کشور و ساماندهی وضعیت معیشت مردم و جلوگیری از بیکاری و گرانی و همکاری وتعامل سه قوه در چارچوب وظایف قانونی خویش بر مدار مدارا از راه‌های تحقق نصایح مقام معظم رهبری است.

لاریجانی تاکید کرد: بهره جستن از عقل جمعی برای برنامه‌ریزی توسعه و ثبات اقتصادی و آرامش سیاسی و پرهیز از کشاندن اختلاف‌نظرها در مسیر التهابات سیاسی عمومی ضروری است زیرا کشاندن اختلاف نظرها آن هم با بهره جستن از عواطف و احساسات مردم بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب خیانت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که انجام وظایف در چارچوب قانون فضای لازم برای ایجاد همگرایی را فراهم می‌کند گفت: امیدواریم اندیشه‌های کارساز در همه قوا از راه پیروی ولایت به کمال برسد.

لاریجانی پیروی از فرامین رهبر انقلاب را عامل سعادت دانست و تاکید کرد: مجلس تلاش خواهد کرد تا با پرهیز از مجادلات کم بهره تلاش را معطوف به حل مشکلات اساسی کشور کند و البته در این راه که منافع ملت اقتضا دارد با کسی مسامحه و مصالحه نخواهد داشت و همه مسئولین باید در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی در رفع نیازهای ملت به مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشند.

رئیس قوه مقننه در پایان رحلت آیت‌الله سیدکرامت‌الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد که از بزرگان علمی و معنوی کشور بوده‌اند را به ملت ایران و نمایندگان این استان و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد تسلیت گفت.