هشدار شبکه دامپزشکی پیرانشهر درباره تب کریمه

سیدآرمان سیداحمدی در گفتگو با خبرنگار کوردپیام با اشاره به عید قربان و به دنبال آن افزایش ذبح دام، بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در ذبح دام به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری‌ها تاکید کرد و گفت: بیماری تب کریمه کنگو در لیست عوامل خطرناک ده‌گانه در جهان قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی ۱۰ عامل […]

سیدآرمان سیداحمدی در گفتگو با خبرنگار کوردپیام با اشاره به عید قربان و به دنبال آن افزایش ذبح دام، بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در ذبح دام به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری‌ها تاکید کرد و گفت: بیماری تب کریمه کنگو در لیست عوامل خطرناک ده‌گانه در جهان قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی ۱۰ عامل بیماری‌های خطرناک در تمام دنیا که همگی به یک نسبت اهمیت دارند را انتخاب و به همه کشورها اعلام کرده که این ۱۰ عامل خطرناک فارغ از مشاهده در کشورها، مورد ملاحظه و توجه قرار گیرند، چرا که این بیماری‌ها احتمالا در آینده گسترش بیشتری پیدا کرده و به تبع آن اهمیت بین‌المللی بیشتری پیدا کرده و به عنوان یک تهدید برای امنیت سلامت جهان باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

وی افزود: اقدامات مدیریتی لازمه کنترل بیماری است، همچنین توجه به نقش مردم در کنترل بیماری بسیار اساسی است و مردم باید به توصیه‌های بهداشتی باور داشته باشند، باوری که به تغییر رفتار منجر شود.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان پیرانشهر اضافه کرد: مردم یقین داشته باشند که گوشت کشتارگاه تحت نظارت‌های متعدد ادارات دامپزشکی بوده و از کشتار آزاد و تبلیغات منفی بازارگردانان آن رویگردان باشند، همچنین خوردن گوشت آلوده آخرین راه انتقال بیماری است. راه‌های مهم‌تر گزش کنه و تماس با خون و ترشحات دام و انسان بیمار است.

سیداحمدی خاطر نشان کرد: آموزش از طریق خود مردم بخصوص آنهایی که نقش تاثیرگذاری بیشتری دارند مانند نوجوانان، دانش آموزان و دانشجویان، اقدامی است که از چند سال در کشور آغاز شده است.