نشست ویژه شورای امنیت کشور با هدف بررسی بازگشایی مرز تمرچین پیرانشهر

به گزارش کوردپیام، رسول خضری، با بیان اینکه نشستی را با بروجرودی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به منظور چاره اندیشی برای بازگشایی مرز تمرچین داشتیم، گفت: در تماسی که از سوی بروجردی با شورای عالی امنیت ملی برقرار شد مطرح شد تا دولت مرکزی عراق رضایت نداشته باشد نمی توان مرز تمرچین […]

به گزارش کوردپیام، رسول خضری، با بیان اینکه نشستی را با بروجرودی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به منظور چاره اندیشی برای بازگشایی مرز تمرچین داشتیم، گفت: در تماسی که از سوی بروجردی با شورای عالی امنیت ملی برقرار شد مطرح شد تا دولت مرکزی عراق رضایت نداشته باشد نمی توان مرز تمرچین را بازگشایی کرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در نهایت به اتفاق رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس به این نتیجه رسیدیم که در محل وزارت کشور با وزیر کشور به عنوان رییس شورای امنیت کشور نشست و دیداری داشته باشیم.

وی با انتقاد از اینکه از انسداد مرز تمرچین بیش از دو ماه گذشته و مشکلات زیادی در تامین معیشت و امرار معاش ۳۰ هزار نفر از مردم پیرانشهر (نزدیک به ۸ هزار کولبر و حدود ۲۵ هزار کسبه، اصناف و بازاریان) به وجود آمده است، تصریح کرد: تمام درآمد و معیشت این قشر به مبادلات مرزی بازارچه تمرچین گره خورده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه برای مشکلات به وجود آمده ناشی از انسداد مرز تمرچین برای مردم پیرانشهر مکاتباتی با دکتر لاریجانی و رییس کمیسیون امنیت ملی صورت گرفت، افزود: البته این موضوع به دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز منعکس و انتقال یافت.

خضری تصریح کرد: در مکاتبه با وزیر کشور درخواست و تقاضا کردیم در بازگشایی مرز تمرچین تسریع و اگر قرار نیست مرز بازگشایی شود اعتباراتی به میزان کافی برای ۳۰ هزار نفر از مردم بحران زده و محروم منطقه که اغلب آنها از اقشار آسیب پذیر و کولبر هستند در نظر گرفته شود تا بتوانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند.

افزود: طبق اصول ۳، ۲۹ و ۳۰ دولت مکلف است تدابیر لازم را برای تامین معیشت و کسبه مردم اتخاذ کند و ما نیز این درخواست را از دولت داریم در این رابطه کولبری که هیچ کار و کاسبی نداشته و تنها منبع درآمدش از طریق مرز تمرچین بوده چطور می تواند هزینه تحصیل فرزندان و زندگی خانواده خود را تامین کند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه امروز صبح جلسه شورای امنیت کشور با حضور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر کشور برگزار خواهد شد، گفت: در این نشست در مورد وضعیت بازگشایی مرز تصمیم گیری می شود./خانه ملت