میوه فروشی وسط خیابان!اصلاح فرهنگی با اختیار و نه با اجبار امکان پذیر است

به گزارش کوردپیام، این روزها فروش میوه توسط وانت‌بارها و چهار چرخ ها در کنار خیابان‌ها و داخل شهر، به نوعی سنت و شغل برای برخی صاحبان شده و بخاطر قیمت‌های مناسب در فروش اقلام خود، از سوی خریداران مورد استقبال قرار گرفته اند ولی سد معبر تعرض به حقوق شهروندی و توهین به شهروندان […]

به گزارش کوردپیام، این روزها فروش میوه توسط وانت‌بارها و چهار چرخ ها در کنار خیابان‌ها و داخل شهر، به نوعی سنت و شغل برای برخی صاحبان شده و بخاطر قیمت‌های مناسب در فروش اقلام خود، از سوی خریداران مورد استقبال قرار گرفته اند ولی سد معبر تعرض به حقوق شهروندی و توهین به شهروندان است.

ورودی و داخل شهرپیرانشهر توسط نیسان‌ها و وانت‌بارهای دست‌فروش چهره زشتی از شهر به نمایش گذاشته اند. عکس زیر گویاست،  پیام آن نیز عینی است، با این وجود هیچ منطقی آن را توجیه نمی‌کند! رانندگان و میوه فروشانی که پا را از پیاده‌روها فراتر گذاشته و در وسط خیابان‌ها میوه می‌فروشند و مزاحم رانندگان، مسافران گذری و صاحبان مغازه‌ها هستند.

بارها افراد زیادی بخصوص زنان و کودکان را می‌بینیم که برای عبور در مسیر پیاده‌رو و حتی خیابان به دلیل وجود موانعی (سد معبر) باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت دیگر خیابان که نیسان‌ها و وانت‌بارها در آنجا پارک شده اند تغییر بدهند و مشکلاتی را هم برای خود و هم برای وسایل نقلیه بوجود می‌آورند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیک را به همراه داشته است.

اشغال و مسدود کردن معابر و آن‌چه به عنوان سد معبر مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است، زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را انتفاع شخصی کرده و آن را مسدود کند.

راهکار برون‌رفت از این معضل بدون شک ساماندهی وانت‌بارهاست. سد معبر توسط وانت بارهای دست فروش، به دلیل نداشتن یک شغل ثابت و همچنین عدم اطلاع از قانون است اما تجمع آن‌ها در نقاط خاصی از شهر که مشکلاتی را برای عموم مردم به دنبال نداشته می‌تواند راهکار خوبی باشد.

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که به دنبال سد معابر در نقاط مختلف شهر ایجاد شده، بدون شک ترافیک است. این مشکل در نقاطی از شهر با شدت بیشتری همراه است، اگر غروب هنگام از ورودی شهر و داخل شهر عبور کرده باشید مطمئنا با این معضل مواجه شده اید، باریکه راهی که به سختی دو خودرو از آن گذر می کنند. علاوه بر ترافیک، زیبایی بصری شهری را زیر سوال برده‌اند.

در  تعطیلات تابستانی هستیم و قطعا با ورود مسافران از اقصی نقاط کشور مواجه می‌شویم؛ امید است مسؤولین ذیربط در این مدت با ابزارهای فرهنگی، اجتماعی و قانونی بتوانند این مشکل را در شهر پیرانشهر حل کنند و شاهد زیبایی بصری  شهر توسط نیسان‌ها و وانت بارهای دست فروش نباشیم.