گفتگوی تفصیلی کاندیدای انصرافی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر پیرانشهر با کوردپیام

به گزارش کوردپیام: ماموستا عمر مندی شورای دوره چهارم شهر پیرانشهر و کاندیدای انصرافی پنجمین دوره به مصاحبه تفصیلی با کوردپیام به شرح ذیل پرداخت: کوردپیام: آقای ماموستا مندی لطفا”علت انصراف خود را از کاندیدای دور پنجم شورای اسلامی شهر را اعلام فرمائید؟ جواب: ماموستامندی: ضمن سپاس از جنابعالی، سلام وعرض ادب  دارم به تمام […]

به گزارش کوردپیام: ماموستا عمر مندی شورای دوره چهارم شهر پیرانشهر و کاندیدای انصرافی پنجمین دوره به مصاحبه تفصیلی با کوردپیام به شرح ذیل پرداخت:

کوردپیام: آقای ماموستا مندی لطفا”علت انصراف خود را از کاندیدای دور پنجم شورای اسلامی شهر را اعلام فرمائید؟
جواب: ماموستامندی: ضمن سپاس از جنابعالی،
سلام وعرض ادب  دارم به تمام همشهریان عزیزم . و تشکر ویژه دارم از تمام مردم و دوستانیکه  بنده را برای دور چهارم شورا وورود به عرصه رقابت در دور پنجم شورای شهر تشویق و همراهی فرمودند.
شکر خدا باور مابر این است شورای شهر را به عنوان کرسی خدمت ببینیم نه قدرت و با توجه به حضور پرشور افراد خوب و شایسته برای کسب کرسی در پارلمان محلی . اگر مردم عزیز واقع بینانه  شاخصه های یک شورای خوب (تعهد، تخصص، عمل گرا) را در نظر بگیرند قطعا”افراد اصلح را می توانند پیداکنند. و بنده خوشحال می شوم شاهد عمران و رفاه بیشتر شهر خود باشم.

کوردپیام: عملکرد مجموعه شورا و شهرداری را در دور فعلی چگونه ارزیابی می کنید؟
جواب: پیشرفت وموفیقتها نسبی هستند نمی توان گفت یا ۱۰۰یا هیچ. ازلحاظ عمران ، خدمات شهری، تحقق بودجه پیشنهادی، توسعه فضای سبز ، پرداخت حقوق پرسنل و دیگر نیروهای خدمات رسان آنهم در زمانی که شهرداری به مشارکت و درآمدهای محلی وابسته می باشد رضایت بخش بوده اما کافی نیست بلکه مردم ما شایان خدمات بیشتر هستند.

کوردپیام: اکثرا”ما می شنویم که پرداخت حقوق تاخیر دارد بویژه کارگران از شهرداری طلب دارند کجایش رضایت بخش بوده است؟
جواب: پرسنل رسمی را تا جای که اطلاع دارم معوقه ندارند در رابطه با قشر زحمتکش کارگر که واقعا”باید در اولویت باشند اما چنانچه مستحضرید بمنظور حسن انجام کار در تمام شرکتهای غیر شهرداری هم این رویه مرسوم است . و خدمات و نگهداری فضای سبز شهرداری ازطریق شرکتهای خصوصی اداره می شود‌

کوردپیام: توسعه پایدار شهر چگونه ارزیابی می کنید؟
جواب: برای داشتن توسعه پایدار باید در همه زمینه ها پیشرفت داشته باشیم.
همین ما آسفالت و یا خدمات وشهربازی داشته باشیم نمی توان گفت به توسعه پایداررسیده ایم . توسعه پایدار زمانی تحقق پیدا می کند که از لحاظ سرانه فضای سبز، مسکونی، خدماتی . رفاه شهروندان . زیرساختهای لازم برای شهر.صنعت وتولید و اشتغال به تناسب شهروندان و پیس بینی افق بلندمدت برابر نرخ رشد جمعیت را دارا باشیم . شهر ازتمام زاویه ها باید پیشرفت داشته باشد هر چند شورا و شهردار خوب داشته باشیم بدون شهروند خوب و با بالعکس نمی توان به نتیجه خوبی رسید.

کوردپیام: در راستای درآمد پایدار شهر چکارهای را انجام داده اید؟
جواب: با راه اندازی کمیسیون مشارکت و سرمایه گذاری در شهر داریها شهرداری پیرانشهر در میان شهرداران استان توانسته خوب بدرخشد هرچندبا توجه به پتانسیلهای جاذبه گردشگری و اقتصادی تا وضیعت قابل قبول فاصله زیادی داریم اما فنداسیون ساختمان درآمد پایدار پیشرفت خوبی داشته ودیر یا زود به سرانجام می رسد.
۱. تپه گردشگری که جانمایی و استعداد احداث  رستورانت، هتل، کافی شاپ، سوئیتهای اقامتی، تلی کابین و  ‌. دارا می باشد.
۲. مجتمع نمایشگاههای اتومبیل که پروژه روبه اتمام است.
۳. استخر سرپوشیده
۴. شهرک بازی با دستگاههای  استاندارد و پیشرفته
۵. با پیگیریهای مستمر شورای شهر دربودجه پیشنهادی ۹۶ اخذبهاء خدمات از ماشینهای ترانزیت مرزی  وضع شده است. و چند پروژه دیگر برای سالهای آتی .. ساماندهی صنوف آلاینده،مجتمع طبقاتی،هدایت بازارچه به دیگرنقاط شهر  و فرهنگ سازی جهت ایجادامنیت وقناعت سرمایه گذار بومی که بتوانیم آنها رامجاب به سرمایه گذاری درپیرانشهر بنمائیم. ازجمله کار درحوزه درآمد پایدار بوده است .

کوردپیام: البته مردم از حوزه سرمایه گذاری راضی نیست و شایعه بی توجهی مسئولین مربوطه به نفع سرمایه گذار درمیان مردم  دهن به دهن می گردد؟برای نمونه پروژه استخر:

جواب: جای خوشحالیست که شهروندان ما بی تفاوت نیستند وبه بیت المال حساسند.
ناگفته نماندباید بادقت بیشتری به موضوع پرداخت و اگر بخواهیم دراین حوزه جذب سرمایه گذاری بیشتری بنمائیم شگرد خاص خود می خواهد. و باید سرمایه گذار به قناعت برسد که سود می برد. برای نمونه کسی از راه پخش و فروش بستنی کاسب است می بینیم به هریک از مارکتهای مشتری خود از یک تاچند یخچال را رایگان در اختیارشان می گذارد تا فروش مستمر بستنی خودرا بیمه نماید چرا نباید درحد جلب مشارکت سرمایه گذاردر سقف چندین ملیاردتومان چنددرصدسهم بیشتری به اوداد.بنده بعنوان نماینده شورا در کمیسیون برنامه وبودجه وسرمایه گذاری معتقدم که بهای خدمات فنی، صدور پروانه و تامین زمین با حفظ مالکیت شهرداری ۱۰۰./. رایگان در اختیار سرمایه گذار قرار بدهیم و تا زمانیکه دیدگاه عوض نشود روند پیشرفت شهر به کندی حرکت می کند.

کوردپیام: تاچه اندازه قبول داریدکه دو سال است شورا دو قطبی بوده و این اختلافات مانع پیشرفت شهر و نارضایتی مردم گردیده است.،
جواب: طبیعتا”دود آتش هر اختلافی به چشم مردم می رود و قرآن بصراحت از منازعه دستور به پرهیز نموده است. اما تفاوت اراء و سلیقه چندان با نفس امور شورایی بیگانه نیست . انچه بداست عدم ظرفیت و تعامل ناسنجیده با موضوع بوده والا چه از آن بهترشورا دو نوع و یا چند نوع به پیشرفت فکر کند. بهتر است نصف دیگر لیوان را ببینیم که دوستانی از شورا بعضی مواقع مثل یک اپوزیسیون موضع گیری نموده اند کارخوبی است. چون طرف دیگر دست به عصا و با انرژی مضاعف توانسته رسالت خویش را در اقیانوس کم و کاستی. نبود اعتبارات کافی برای خدمت به شهروندان بسوی ساحل ادامه دهد. لازم به ذکر است بغیر از دلسوزی برای یک شورا ، آشنایی با امور را نیز از ضروریات است. خیلی از مدیران مردخوبی هستند اما مدیر خوب نیستند. هر پست و خدمتگذاری مرد خاص خود را می خواهد قطعا”هرکس هر چند فرد خوبی باشد نمی توانند شورای خوبی باشند . وصیت من به دوستان دیگر که در آینده شورای شهرمی شوند . نباید اقتدار و استقلال خود را از دست داد و با همفکری دیگر شورا و استمداد از نخبه و فرهیختگان شهر امورات صحیح را سرلوحه کار خویش قرارداد .

کوردپیام: خودت بعنوان یک شورا از کارنامه  خود راضی هستید؟
جواب: به نکته خوبی اشاره کردید هر چندشورا یک فعالیت تیمی است اما هر کس میتواند کارنامه فردی هم داشته باشد. بنده قبل از ورود به شورا اهم برنامه ها و اهداف خدمت رسانی خود را تدوین کرده بودم . برای نمونه انتخاب شهردار کارآمد و عملگرا، توسعه گردشگری، شهرداری الکترونیک و. تا بیست بند. که در راستای تحقق این آرمان با همکاری تیم شورایی تلاش نموده ام. کارآسانی نبود با تمام ناملایمات توانستیم ثبات مدیریتی را حفظ کنیم. شعار کار با مردم نه برای مردم بمعنی حداکثر توجه به مشارکت مردم به آن پایبندبوده ام.

کوردپیام: در جواب سایبری یا همان کانالهای فضای مجازی و تخریب شورای فعلی چه دفاعی دارید؟
جواب: اولا”فقط شورا نیستند که مورد ترور شخصیتی واقع شده اند هرکس و یا افرادی را که به نظرشان دارای شخصیت و نفوذ است ترور می کنند.
دوما” باید بین اتهام و جرم تفکیک قائل شد هر بدو بیراه گفتن آنهم در زمان انتخابات جهت دار و ساماندهی شده است و این نشان مجرم بودن نیست. ولی مردم هوشیارند و با حضور خود در پای صندوقهای رای نمی گذارند خواب باطلشان تعبیر شود.
سوما”
ما پیرانشهریها همدیگر و خوب می شناسیم این گفتمان با نجابت و کرامت مردمان این دیار بیگانه است . ولی چه باید کرد شهر مرزی مهاجرپذیر است . اینها اصالتا”پیرانشهری نیستند امیدوارم به مروربا آداب و اخلاق این شهر خوبگیرند. و این رویه قطعا”اصلاح می گردد.

کوردپیام: فکر نمی کنید حضور اینهمه کاندیدا در این دوره بعنوان احساس مسئولیت و نشان از کم خدمتی شورای فعلی بوده است.؟
جواب: قطعا”این نظر را قبول ندارم و بالعکس فکر می کنم بستر کار و خدمت مناسبی فراهم نموده ایم و با خدمت خوب این بت استرس را بر داشته ایم که همگان به قصدخدمت آستین را بالا زده و قدعلم نموده اند. برای نمونه در زمان هفت سال قعطی در دوران عزیز مصر هیچ کس جرات قبول کردن مدیریت بحران رانداشت  این پیامبرانند دراین برهه خاص بعنوان فرض عینی قدعلم نمود و بدون رقیب در این رقابت کرسی صدارت خزائن مصر را تحویل گرفت و صنعت سیلوی گندم را اختراع کرد. اگر وضعیت فعلی نابسامان بود تعداد مشتری قطعا”کمتر بود.

کوردپیام: در آخر اگر چیزی برای گفتن دارید بفرمایید؟

جواب: جوابهای جنابعالی متین ولی اکثر مردم ناراضی هستند:
هر چندبنده قبول ندارم اکثر مردم ناراضی اند. اما به این واقعیت باید اذعان نمود هر اکثریتی نشان از حق به جانب بودن نیست. سپاه سالارشهیدان امام حسین (ع) بااینکه اقلیت بود در مقابل سپاه اکثریت قیام نمود در حالیکه اکثریت نشان حق بودن نبود.
بار دیگر درود سلام خدا نثار شما شهروندان گرامی و جواب محبت و همکاریهای شما را ازخدادعا دارم.

و بینهایت از مصاحبه خبرگزاری کوردپیام با بنده سپاسگزارم.