فاز دوم هدفمندی؛ میراث دولت دهم برای کابینه یازدهم

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در حالی از سوی مجلس متوقف شده است که یک سئوال مهم همچنان در افکار عمومی باقی مانده است… مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در حالی از سوی مجلس متوقف شده است که یک سئوال مهم همچنان در افکار عمومی باقی مانده است؛ آیا با این مصوبه بالاخره عمر دولت […]

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در حالی از سوی مجلس متوقف شده است که یک سئوال مهم همچنان در افکار عمومی باقی مانده است…

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در حالی از سوی مجلس متوقف شده است که یک سئوال مهم همچنان در افکار عمومی باقی مانده است؛ آیا با این مصوبه بالاخره عمر دولت احمدی نژاد به اجرای مرحله دوم هدفمندی قد خواهد داد یا باید در انتظار اقدام دولت بعدی ماند.

به گزارش  کرد پیام به نقل از اروم نیوز؛ چندی پیش بود که مجلس کشورمان بر اساس مصوبه ای، اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را تا زمان بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد کشور، به حالت تعلیق در آورد.

مجلس کشورمان در حالی در شانزدهم مهرماه به توقف مرحله دوم هدفمندی یارانه ها رای مثبت داد که یک سئوال بزرگ همچنان افکار عمومی را با خود مواجه کرده است؛ فرجام مرحله دوم چیست و مصوبه اخیر مجلس تا چه زمانی دوام خاهد داشت.

در اواخر سال گذشته بود که مباحثی پیرامون اجرایی شدن مرحله دوم هدفمندی یارانه از سوی دولتیان به گوش رسید. اما بعد از آن و با گذشت شش ماهه اول سال ۹۱، هیچ گاه، شاهد اجرایی شدن این بخش از هدفمندی یارانه ها نبودیم. تا این که با ایجاد تلاطم هایی در بازار ارز، سکه و … و گران تر شدن برخی از اقلام اساسی، مجلس بر آن شد تا با مصوبه ای، اصلا کلیت اجرای مرحله دوم را به حالت تعلیق درآورده و متوقف کند.

قوه مجریه بارها و بارها وعده هایی را درباره مرحله دوم هدفمندی مطرح کرده بود که بر اساس آن، انتظاراتی نیز در جامعه شکل گرفته بود.

اما سئوال مهمی که در این شرایط پیش می آید این است که بالاخره اعتبار مصوبه توقف مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، تا کی است و بهتریم زمان برای آغاز این مرحله، چه زمانی خواهد بود.

در پاسخ به این سئوال، عضو هیئت رییسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را در سال آینده به صلاح کشور دانست و گفت:افزایش قیمت‌ها در اثر شروع فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در شرایط حاضر کشور موجب تنش بیشتر در بازار می شد.

غلامرضا اسداللهی با اشاره به این که تلاطم های اقتصادی باعث شد تا مجلس مصوبه توقف مرحله دوم هدفمندی را ارائه کند، گفت:اجرای فاز دوم در شرایط حاضربه صلاح کشور نبود چرا که گرانی های امروز جامعه اول باید کنترل و کاسته شود و پس از آن دولت به فکر افزایش قیمت مجدد باشد.عضو هیئت رییسه کمیسیون برنامه ، بودجه‌ و محاسبات مجلس در خصوص منع قانونی برای عدم اجرای فاز دوم هدفمندی در شرایط حاضر است تاکید کرد: عدم اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری منع قانونی ندارد و دولت می تواند در سال آینده فاز دوم هدفمندی را اجرا کند.

با این شرایط مساله مهمی که قابل پیش بینی است این است که دولت احمدی نژاد، هیچ گاه نخواهد توانست مجری مرحله دوم هدفمندی باشد. چرا که از اواخر سال جاری و اول سال آتی، حتی در صورت آرام شدن شرایط اقتصاد، اما مجموعه دولت درگیر مسایل انتخاباتی و برگزاری آن خواهد بود و عملا فرصت چندانی برای اجرایی کردن مرحله دوم هدفمندی، نخواهد داشت.