طرح سوال از رییس جمهوری از حدنصاب افتاده است

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: با انصراف ۵ تن از نمایندگان از طرح سوال از رییس جمهوری، این طرح از حدنصاب افتاده است.           به گزارش کرد پیام به نقل از ایرنا ؛ عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با بیان این که با انصراف ۵ تن از نمایندگان […]

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: با انصراف ۵ تن از نمایندگان از طرح سوال از رییس جمهوری، این طرح از حدنصاب افتاده است.

 

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از ایرنا ؛ عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با بیان این که با انصراف ۵ تن از نمایندگان از طرح سوال از رییس جمهوری، این طرح از حدنصاب افتاده است، گفت: ۱۹نفر از نمایندگان دراعتراض به عملکرد یکشنبه گذشته هیات رییسه به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت می کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانیˈ در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهارداشت: اعضای شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان در جلسه صبح امروز این فراکسیون از نحوه مدیریت جلسه علنی روز یکشنبه مجلس ناراضی بودند.

وی یادآورشد: جلسه فراکسیون اصولگرایان صبح امروز پیش از آغاز جلسه غیرعلنی در خانه ملت تشکیل شد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: اعضای این فراکسیون از این که هیات رییسه مجلس روز یکشنبه گذشته از جایگاه رهبر معظم انقلاب هزینه کرد اعلام نارضایتی کردند.

حاجی دلیگانی همچنین گفت: فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم بیانیه ای را در اعتراض به نحوه اعلام وصول و قرائت طرح سوال از رییس جمهوری توسط هیات رییسه تهیه کرده اند که در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

وی تاکید کرد: نظرات فراکسیون اصولگرایان مجلس در این بیانیه درمورد ابهام های موجود در طرح سوال از رییس جمهوری مطرح شده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم همچنین گفت: ۱۹ نفر از نمایندگان قرار است شکایتی را به کمیسیون اصل ۹۰ درمورد عملکرد هیات رییسه در اعلام وصول طرح سوال از رییس جمهوری تقدیم کنند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: پنج نفر از نمایندگانی که طرح سوال از رییس جمهوری را امضا کرده بودند، امضای خود را پس گرفته اند اما هیات رییسه انصراف آنها را نپذیرفته بود. اگر انصراف این پنج نماینده پذیرفته شود این طرح دیگر حد نصاب لازم را ندارد.

وی افزود: ایراد دیگر فراکسیون اصولگرایان مجلس به نحوه اعلام وصول طرح سوال از رییس جمهوری این است که این اعلام وصول به صورت عجولانه مطرح شد و اگر پیش از اعلام وصول امضاهای نمایندگان به طور دقیق شمارش می شد، متوجه می شدند که طرح سوال از رییس جمهوری از حد نصاب افتاده است.

این طرح سوال از رییس جمهوری در جلسه علنی روز یکشنبه (۱۴ آبان ماه) درمورد مسایل ارزی در کشور قرائت شد که با واکنش اصولگرایان مجلس نهم روبرو شد.

هیات رییسه مجلس در هنگام قرائت این طرح اعلام کرد که این طرح هم اکنون دارای ۷۶ امضا است اما اصولگرایان مجلس تاکید دارند که تعداد امضاها در این طرح حدنصاب لازم را ندارد.

برطبق ماده ۱۹۶ آیین نامه داخلی مجلس، بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره وظایف رییس جمهوری سوال کنند باید سوال یا سوال های خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضا و به رییس مجلس تسلیم کنند.