سکه های هوار برخله پیرانشهر به کتاب درآمد

سلیمان بشیری رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان پیرانشهر در گفتگو با کوردپیام با اشاره به چاپ مجموعه کتاب های مرجع سکه شناسی سکه های ساسانی گفت: این سکه ها درسال ۱۳۸۷ هنگام تسطیح زمین برای ساخت پاسگاه مرزی در منطقه هوار برخله در نقطه صفر مرزی پیرانشهر توسط هنگ مرزی شهرستان کشف […]

سلیمان بشیری رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان پیرانشهر در گفتگو با کوردپیام با اشاره به چاپ مجموعه کتاب های مرجع سکه شناسی سکه های ساسانی گفت: این سکه ها درسال ۱۳۸۷ هنگام تسطیح زمین برای ساخت پاسگاه مرزی در منطقه هوار برخله در نقطه صفر مرزی پیرانشهر توسط هنگ مرزی شهرستان کشف و تحویل اداره شهرستان شد.
وی اظهار کرد: بعد از تحویل بلافاصله برای انجام مطالعات به موزه ارومیه ارسال گردید که خوشبختانه نتیجه این مطالعات که توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی ایران و آکادمی علوم اتریش  صورت گرفت در دوجلد کتاب منتشر شد که در نوع خود کم نظیر است.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان پیرانشهر افزود: هرگونه اثر و شئ تاریخی پس از مطالعه می تواند اطلاعات وسیعی از زندگی گذشتگان ونیاکان ما را نمایان کند، بنابراین از کشاورزان و مردم شهرستان خواست ضمن خوداری از تخریب این آثار که ما و نسل های آینده را از این اطلاعات ارزشمند محروم می کند پس اگر در جای اتفاقی به این آثار برخورد شد، برای حفاظت از قدمت این مرزو بوم لطفا آن را در اختیار این اداره قرار دهند.
بشیری با دعوت از فرهنگ دوستان  برای احساس تعهد و مسئولیت در جهت حفظ آثار تاریخی و  ابراز امیدواری کرد که نتایج پژوهش ها و کاوش های سالیان اخیر در تپه های لاوین، کانی سیو و سیلوه منتشر و در اختیار علاقمندان به تاریخ این مرز و بوم قرار گیرد.
قبلا داریوش اکبر زاده عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه های پژوهشگاه و نویسنده اول کتاب مجموعه کتاب های مرجع سکه شناسی سکه های ساسانی دراین خصوص  گفته بود: این گنجینه ارزشمند که در موزه ارومیه نگهداری می شود شامل ۱۲۶۷سکه مربوط به پادشاهان سده ششم میلادی (پایان روزگار ساسانی) است.
وی  این گنجینه را بزرگترین گنجینه شناخته شده خسرو دوم از یک محوطه مشخص در کنار سکه های ارزشمند خسرو اول و هرمز چهارم اعلام کرد.
اکبر زاده با اشاره به اینکه مطالعه و پژوهش در مورد این سکه ها بیش از شش سال به طول انجامید تصریح کرد :برای نخستین بار است که پژوهشی از ایران در شمار کتاب های SNS قرار می گیرد .
این عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی ، متون و کتیبه های پژوهشگاه گفت : مجموعه کم نظیر در جهان سکه شناسی و ایران شناسی ،آزمایشات دقیق فنی به منظور شناخت ترکیبات شماری از سکه ها ، پردازش های آماری دقیق از کمترین دلایل قرار گرفتن این کتاب در مجموعه SNSاست .
او تصریح کرد :نویسنده دوم این کتاب نیکولوس شیندل ، سکه شناس سرشناس اتریشی است ؛هم چنین مقدمه این کار توسط پرفسور آلرام (معاون آکادمی علوم اتریش و سکه شناس نامدار )و نیز خانم پرفسور ریکا گیزلن (دانشمند نامدار فرانسوی )نوشته شده است.
وی در پایان از حسن نیت و امانتداری فرماندهان هنگ مرزی وقت علی الخصوص سرهنگ پور علیزاده بخاطر تحویل این گنجینه گرانبها به اداره، تقدیر و تشکر و آرزوی توفیق و ارتقاء درجه در عالم دنیوی و اخروی کرد.