رمزگشایی از افزایش سرسام آور قیمت خودرو در کشور

کمبود عرضه و افزایش قیمت ارز توامان سبب شده اند تا منحنی قیمت خودرو به روند صعودی خود ادامه دهد …           کمبود عرضه و افزایش قیمت ارز توامان سبب شده اند تا منحنی قیمت خودرو به روند صعودی خود ادامه دهد؛ موضوعی که طی هفته ای که گذشت باز هم […]

کمبود عرضه و افزایش قیمت ارز توامان سبب شده اند تا منحنی قیمت خودرو به روند صعودی خود ادامه دهد …

 

 

 

 

 

کمبود عرضه و افزایش قیمت ارز توامان سبب شده اند تا منحنی قیمت خودرو به روند صعودی خود ادامه دهد؛ موضوعی که طی هفته ای که گذشت باز هم موجب افزایش قیمت خودرو شد. پژو ۲۰۶ در مدل اتوماتیک خود که طی هفته های گذشته با شتاب پیش می رود در هفته ای که گذشت بار دیگر به روند صعودی قیمت خود ادامه داد.

به گزارش کرد پیام به نقل از آخرین ؛ بالاخره پس از مدت ها فراز و نشیب افزایش قیمت رسمی خودرو ها کلید خورد. اگر چه افزایش قیمت رسمی خودرو ها آغاز شد اما طی هفته ای که گذشت بار دیگر بازار خودرو بار دیگر « افزایش » قیمت را به ثبت رساند. حتی حالا که افزایش قانونی قیمت خودرو کلید خورده خورده است هم گویا قیمت خودرو های داخلی و خارجی در بازار تمایلی برای ارزان شدن ندارند. کمبود عرضه و افزایش قیمت ارز توامان سبب شده اند تا منحنی قیمت خودرو به روند صعودی خود ادامه دهد؛ موضوعی که طی هفته ای که گذشت باز هم موجب افزایش قیمت خودرو شد. پژو ۲۰۶ در مدل اتوماتیک خود که طی هفته های گذشته با شتاب پیش می رود در هفته ای که گذشت بار دیگر به روند صعودی قیمت خود ادامه داد و در قله ۴۰ میلیون تومانی متوقف شد. V8 که مدل ۲۰۶ صندوق دار است نیز قیمتی برابر با ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از رشد قیمت چهار میلیونی آن حکایت می‌کند.

دلایل خودروسازان برای افزایش ۵۰ تا ۶۵ درصدی قیمت خودروعبارت است از: ۲٫۵ تا ۳ برابر شدن قیمت ارز، افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت فولاد، ۳۰۰ درصدی قیمت پلیمر، ۱۵۰ درصدی قیمت آلومینیوم و ۱۲۰ درصدی قیمت مس و روی و همچنین افزایش قیمت محصولات دیگری چون الیاف نساجی ، لاستیک و پلاستیک از دلایلی بود که خودروسازان برای افزایش قیمت به آنها اشاره کرده بودند.
این مقام مطلع ادامه داد: البته کمیته قیمت‌گذاری خودرو در نهایت با این پیشنهاد مخالفت کرد و قرار شد در فاز اول قیمت محصولات ایران خودرو به طور میانگین ۱۰ درصد و سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو به طور میانگین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

وی اعلام کرد: ظاهرا در فاز دوم افزایش قیمت خودرو که به زودی عملیاتی خواهد شد، قیمت خودرو به طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر افزایش خواهد یافت.
همچنین مدل V9 نیز که اتومات به حساب می‌آید و گران‌ترین مدل ۲۰۶ است، هم‌اکنون ۴۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد و این موضوع نشان می‌دهد V9 سه میلیون تومان رشد قیمت داشته است. قیمت پژو ۲۰۷ که هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته بود بار دیگر گران شد و با ۴۴ میلیون تومان در بازار به فروش رفت. بررسی جدول قیمت فروش خودرو در بازار طی هفته گذشته و هفته ما قبل آن حکایت از رشد دسته جمعی قیمت خودرو ها دارد. در کنار محصولات پژو، قیمت خودرو های ماکسیما، سمند، پارس نیز روند صعودی به خود گرفت.

خودرو همواره از جمله کالاهائی است که بواسطه  افزایش قیمت، با انتقاداتی از جمله پائین بودن کیفیت این محصولات مواجه بوده و منتقدان این بخش، خودروسازان را به استفاده از تکنولوژی های قدیمی در قالب پلت فرم های جدید متهم کرده اند.

با توجه به نوسانات نرخ ارز در دهه گذشته خودروهای کشور با افزایش بسیار محدود  قیمت همراه بوده است و مشتریان بطور معمول از قیمت خودروها رضایت "نسبی" داشته اند اما چه شده که به فاصله دو سال قیمت خودروها این چنین افزایش یافته است!؟

ردیف

نام خودرو

قیمت

۱

سوزوکی گرندویتارا-کلاس ۵

۸۹,۰۰۰,۰۰۰

۲

سوزوکی ویتارا- کلاس ۸

۹۵,۰۰۰,۰۰۰

۳

پژو ۲۰۶- تیپ ۲

۳۱,۰۰۰,۰۰۰

۴

پژو ۲۰۶- تیپ ۶

۴۰,۰۰۰,۰۰۰

۵

پژو۲۰۶- صندوق دار V8

۳۴,۵۰۰,۰۰۰

۶

پژو۲۰۶- صندوق دار V9

۴۱,۰۰۰,۰۰۰

۷

پژو ۴۰۵- مدل TU5

۱۹,۵۰۰,۰۰۰

۸

پژو ۴۰۵- دو گانه سوز

۲۱,۰۰۰,۰۰۰

۹

پژو پارس- دو گانه سوز

۲۹,۵۰۰,۰۰۰

۱۰

پژو پارس

۳۰,۰۰۰,۰۰۰

۱۱

پژو ۲۰۷i- اتومات

۴۴,۰۰۰,۰۰۰

۱۲

سمند EF7

۲۱,۶۰۰,۰۰۰

۱۳

سمند SE

۱۹,۰۰۰,۰۰۰

۱۴

پراید ۱۱۱

۱۳,۵۰۰,۰۰۰

۱۵

پراید ۱۳۲

۱۲,۰۰۰,۰۰۰

۱۶

مگان

۵۹,۰۰۰,۰۰۰

۱۷

ماکسیما

۸۷,۰۰۰,۰۰۰

۱۸

مزدا ۲

۵۲,۰۰۰,۰۰۰

۱۹

مزدا ۳

۹۵,۰۰۰,۰۰۰

 

 

ردیف

نام خودرو

قیمت

۱

سوناتا

۱۲۵,۰۰۰,۰۰۰

۲

آزرا

۱۴۰,۰۰۰,۰۰۰

۳

هیوندایی IX55

۱۷۰,۰۰۰,۰۰۰

۴

کیا اسپورتیج

۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰

۵

سراتو

۸۰,۰۰۰,۰۰۰

۶

اوریون

۱۱۵,۰۰۰,۰۰۰

۷

جنسیس

۱۳۳,۰۰۰,۰۰۰

۸

I30

۶۸,۰۰۰,۰۰۰

۹

I20

۵۳,۰۰۰,۰۰۰