حذف تفاله و قند چغندرکاران در هاله ای از ابهام!؟ زمان برداشت چغندر به پایان رسید!

به گزارش کوردپیام،  اهرم های حمایتی از کشاورزان برای توسعه کشت چغندر از گذشته تا کنون وجود داشته و حذف اعطای تفاله چغندر و قند، آن هم در زمانی که وزارت جهاد کشاورزی عزم خود را برای خوداتکایی به شکر جزم کرده است، بیشتر باعث کاهش انگیزه تولید این محصول نزد کشاورزان خواهد شد که […]

به گزارش کوردپیام،  اهرم های حمایتی از کشاورزان برای توسعه کشت چغندر از گذشته تا کنون وجود داشته و حذف اعطای تفاله چغندر و قند، آن هم در زمانی که وزارت جهاد کشاورزی عزم خود را برای خوداتکایی به شکر جزم کرده است، بیشتر باعث کاهش انگیزه تولید این محصول نزد کشاورزان خواهد شد که با هدف مسوولان ارشد متولی امنیت غذایی کشور منافات خواهد داشت.

کل نیاز سالانه شکر کشور حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتن است که با ادامه روند تولید نیشکر و چغندرقند در کشور، خودکفائی در تولید این محصول تا سال ۱۴۰۰ محقق خواهد شد.

حال برای تداوم کشت چغندر و نیشکر و رسیدن به خودکفایی در تولید شکر باید از کشاورزان حمایت کرد تا رغبت بیشتری به کشت چغندر داشته باشند، اما درست در زمانی که ماشین تولید شکر به حرکت درآمده و باید با سرعت بیشتری به راه خود ادامه دهد، به جای تشویق کشاورزان، حذف این اهرم حمایتی یعنی همان قند و تفاله چغندر کام کشاورزان را تلخ کرده است.

حذف تفاله چغندر و قند در هاله ای از ابهام؟!  

علی اکبری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفته است : اهرم های حمایت از کشاورزان برای توسعه کشت چغندر از گذشته تا کنون وجود داشته و تداوم آن ضروری است.

وی با اشاره به اینکه هر از گاهی بخشی از امتیازات داده شده به کشاورزان به بهانه های مختلف حذف می شود، تصریح کرد: اعطای قند و تفاله چغندر توسط کارخانجات به کشاورزان از گذشته تاکنون رایج بوده و حق مسلم کشاورزان است که با سختی های فراوان تولید، تفاله چغندر و قند از کارخانجات دریافت کنند، این در حالی است که نه تنها قند و تفاله چغندر کشاورزان حذف شده، بلکه مطالبات چغندرکاران هم با تاخیر چندماهه تا یک ساله پرداخت می شود.

اکبری تاخیر در پرداخت ها و حذف اهرم های حمایتی کشاورزان را باعث کاهش انگیزه آنان دانست و اظهار کرد: تا کنون هیچ گونه درخواستی برای پیگیری حذف قند و تفاله چغندر از هیچ مرجعی به کمیسیون کشاورزی نرسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که تذکر کتبی رسول خضری نماینده پیرانشهر مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره تا چه مرحله ای پیشرفت داشته و آیا این تذکر در کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیری شده، گفت: هر یک از نمایندگان مجلس می توانند هر مشکلی را به صورت مستقیم دنبال کنند، اما این تذکر تاکنون به دست ما نرسیده و اگر به کمیسسون کشاورزی مجلس ارجاع شود، به طور حتم پیگیری خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به موافقان حذف تفاله چغندر و قند گفت: محصول اصلی مورد نیاز و تولیدی کارخانه، قند است نه ضمائم آن و اگر روزی این ضمائم، ارزش پیدا کرد؛ کارخانجات نباید این حق مسلم کشاورزان را از آن خود بدانند، اما جهت حل مشکل مقرون به صرفه نبودن اعطای تفاله چغندر و قند به کشاورزان برای کارخانجات، باید تدابیری برای قیمت تمام شده قند اندیشیده شود.

اکبری افزود: دولت در پرداخت بهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی با یک وقفه مواجه شده که مدام در حال تکرار است، به عنوان مثال هنوز قسمتی از پول گندمکاران و چغندرکاران پرداخت نشده است.

وی با اشاره به تذکری که روز گذشته در مجلس درباره تعجیل در پرداخت مطالبات کشاورزان به رئیس جمهوری داشته است، گفت: به تازگی صحبت هایی با وزیر جهاد کشاورزی که عضو شورای اقتصاد است، درباره تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان داشته، اما تامین اعتبار این پرداخت ها باید توسط سازمان برنامه و بودجه انجام شود که این پیگری هم تا کنون موثر واقع نشده است.(ایانا)

حذف قند و تفاله چغندر کشاورزان با مصوبه شورای اقتصاد

این در حالی است که بهمن دانائی، دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران گفت: طبق مصوبه شورای اقتصاد در سال های گذشته بابت بخشی از وجه محصول، به ازای هر تن چغندر،  ۲ کیلو قند و ۲۰ کیلو تفاله چغندر به دلیل پایین بودن عملکرد این محصول در هر هکتار (حدود ۲۴ تن) به عنوان ترمیم نرخ به کشاورزان اعطا و هرکیلو قند ۵۰ تومان و هرکیلو تفاله ۲ تومان با چغندرکاران محاسبه می شد.

وی با اشاره به افزایش عملکرد چغندرقند تا ۹۰ تن در هکتار در سال های اخیر تصریح کرد: طی سال گذشته قیمت هرکیلو تفاله به ۸۰۰ تومان و هرکیلو قند به ۳ هزار تومان در بازار رسیده بود که کارخانجات علاوه بر پرداخت پول چغندر به کشاورزان، این هزینه را متحمل می شدند. انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران پیشنهادی مبنی بر ترمیم قیمت قند و تفاله چغندر یا حذف آن از مصوبه فوق به شورای اقتصاد ارائه کرد که این شورا پس از اعلام نرخ تضمینی چغندر در سال گذشته، قند و تفاله چغندر کشاورزان را از این مصوبه حذف کرد.

تفاله چغندر به جای پول، سیاست کارخانجات قندوشکر

چغندرکاران شهرستان پیرانشهر  در گفتگو با کوردپیام می گویند: پرداخت پول چغندرکاران طی چند سال گذشته طبق قرارداد انجام نمی شود و کارخانجات قندوشکر در سال های اخیر به جای پرداخت پول به چغندرکاران، پیشنهاد خرید تفاله چغندر یا قند می دهند که کشاورزان برای دستیابی سریع به پول خود مجبور به خرید محصول این کارخانجات هستند. 

آنها اظهار کردند: چغندرکاران برای رسیدن بدون وقفه به پول خود مجبور به خرید تفاله چغندر یا قند از کارخانجات می شوند که البته دلالان و واسطه ها قند یا تفاله چغندر را ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می کنند.

کشاورزان گفتند:  کارخانجات ، طلبشان را با تاخیر ۳ تا ۴و بیشتر  ماهه پرداخت کرده است.

آنها معتقدند: قند و تفاله چغندر اعطایی کارخانجات به کشاورزان علاوه بر وجه پرداختی، گوشه ای از مایحتاج کشاورزان را تامین می کرد که حذف آن مشکل بزرگی برای این قشر به وجود می آورد.

 کارخانجات قندوشکر بابت هرتن چغندر هرسال ۲ کیلو قند و ۲۰ کیلو تفاله چغندر به کشاورزان می دادند که بر اساس قیمت های سال گذشته هرکیلو قند ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و هرکیلو تفاله چغندر ۸۵۰ تومان در بازار خرید و فروش می شد.

با این اوصاف، محاسبه دریافتی کشاورزان از تفاله چغندر و قند اعطایی کارخانجات کار سختی نیست و با انجام یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که اگر از فروش تفاله چغندر و قند به ازاء تحویل هر تن چغندر، حدود ۲۲ هزار تومان عاید کشاورزان می شد و این محصول در هر هکتار میانگین عملکرد ۵۰ تنی داشت ، حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از هرهکتار نصیب چغندرکاران می شد که با فرض کشت ۱۰ هکتاری چغندر توسط یک کشاورز، کاهش درآمد ۱۱ میلیون تومانی ضرر بزرگی برای این قشر محسوب می شود.

اما برخی شنیده ها حاکی از این است که به جای حذف تفاله چغندر و قند کشاورزان، قرار است کارخانجات به ازاء هر تن چغندر تحویلی، علاوه بر پرداخت مطالبات چغندرکاران، مبلغی برای جبران به حساب آن ها واریز کنند که باید دید در نهایت برای جایگزینی مصوبه حذف تفاله چغندر و قند چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد!؟/

کشاورزان شهرستان پیرانشهر نسبت به این قضیه واکنش نشان داده و با راه اندازی کمپین،  صدای آنها به تهران هم رسید اما بعد از چندین ماه هنوز هم در انتظار جواب !؟