تغییرات جدید گواهینامه رانندگی

داشتن ۲۳ سال، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی کردن دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.         به گزارش کرد پیام به نقل از انعکاس ؛ تغییرات در قوانین راهنمایی و رانندگی کشور به […]

داشتن ۲۳ سال، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی کردن دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از انعکاس ؛ تغییرات در قوانین راهنمایی و رانندگی کشور به گواهینامه رانندگی هم رسیده است. بر اساس اعلام پلیس راهور ناجا، افزایش کیفیت آموزش و مهارت رانندگی و رفاه مردم مهم‌ترین عواملی بوده که در گواهینامه‌های جدید مدنظر قرار گرفته است.
گواهینامه‌های خودرو به سه گروه، پایه سه، پایه دو و پایه یک تقسیم شده و علاوه بر آنها گواهینامه موتورسیکلت‌ و گواهینامه‌های ویژه برای وسایط صنعتی، کشاورزی و کارگاهی صادر می‌شود.
هم‌اکنون آزمون نهایی آموزشگاه‌های رانندگی برای صدور گواهینامه‌ از سوی افسران بازنشسته نیروی انتظامی انجام می‌شود که در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی زیر نظر افسران کادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود، چرا که گلایه‌هایی از سوی شهروندان در این خصوص وجود داشت که برخی افراد فاقد صلاحیت، گواهینامه‌ رانندگی می‌گیرند که به این‌ترتیب، مهارت رانندگی اصل اول در دریافت گواهینامه خواهد بود.
شرایط دریافت گواهینامه پایه سه که برای حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۳٫۵ تن یا حمل حداکثر ۹ سرنشین با راننده به جز وسایط نقلیه عمومی است، داشتن ۱۸ سال تمام، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی، طی کردن دوره‌های آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط است.
درباره گواهینامه پایه دو نیز افرادی که دو سال از دریافت گواهینامه پایه سه آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه دو دریافت کنند که بر این اساس حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار قابل حمل با این نوع گواهینامه شش تن یا حمل حداکثر ۲۶ نفر سرنشین با راننده و وسایط نقلیه عمومی است.
داشتن ۲۳ سال، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی کردن دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.
افرادی که دو سال از اخذ گواهینامه پایه دو آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه یک بگیرند، بر این اساس داشتن ۲۵ سال سن برای دریافت این گواهینامه و طی دوره‌های نظری و عملی مربوط و قبولی در آزمون به اضافه ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی برای دریافت این گواهینامه الزامی است که بر این اساس دارندگان این گواهینامه می‌توانند مجموع وزن و ظرفیت بار بیش از شش تن یا حمل بیش از شش سرنشین را انجام دهند.
هم‌اکنون اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال است که بر اساس آیین‌نامه جدید، هم برای خودرو و هم موتورسیکلت برای افراد تا ۶۵ سال، گواهینامه‌ با اعتبار ۱۰ سال، بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار پنج سال و بالای ۷۰ سال با اعتبار دو سال صادر می‌شود. دارندگان گواهینامه پایه سه سال اول اجازه تردد در شب و جاده‌های برونشهری را ندارند.