تامین نیاز سالمندان مستلزم سیاست کلان کشوری و استانی است

محمد سلیمانی مسئول اجرایی مرکز بهداشت در گفتگو با کوردپیام، در روز همایش سالمندان که امروز در پیرانشهر برگزار شد، با تاکید برانجام ورزش، تغذیه مناسب و دوری از مصرف دخانیات افزود: همه افراد، پیر می شوند مهم سالم پیر شدن است. وی، نیازهای مالی، بهداشت و درمان، رفاه و آسایش را از جمله نیازهای […]

محمد سلیمانی مسئول اجرایی مرکز بهداشت در گفتگو با کوردپیام، در روز همایش سالمندان که امروز در پیرانشهر برگزار شد، با تاکید برانجام ورزش، تغذیه مناسب و دوری از مصرف دخانیات افزود: همه افراد، پیر می شوند مهم سالم پیر شدن است.

وی، نیازهای مالی، بهداشت و درمان، رفاه و آسایش را از جمله نیازهای سالمندان بیان و تصریح کرد: تامین این نیازها مستلزم سیاست گذاری کلان کشوری و استانی می باشد تا بتوانیم نیازها را ارزیابی کنیم.

دکتر سلیمانی، تغذیه نامناسب، افزایش سن، بی تحرکی، اختلالات هورمونی، مصرف داروها، اتفاقات ناگوار و رفاه اجتماعی نامناسب را از عوامل آسیب پذیری این قشر بیان کرد.

وی ادامه داد: زنان سالمند، پیران پیر ( ۷۵ سال به بالا)، سالمندانی که در حاشیه شهر زندگی و سالمندانی که در موسسات نگهداری می شوند، آسیب پذیرترین سالمندان می باشند.

دکتر کاسیان زاده مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر گفت: شناخت سالمند بهترین راه برخورد با وی می باشد.

دکتر کاسیان زاده با اشاره به آیه ۲۳ سوره اسراء اظهار داشت: باید با احترام و اکرام با والدین به ویژه در زمان سالمندی و سالخوردگی رفتار کرد.

وی گفت: بیان خاطرات گذشته، شنیدن اخبار و بازگو کردن برای دیگران از روشهای تقویت حافظه در این دوران است.

لازم به ذکر است این پیاده روی از جلوی کمیته امداد امام خمینی پیرانشهر شروع و در پارک خیام بعد از اندازه گیری فشارخون ، BMI و قند خون در ایستگاه سلامت اورژانس ۱۱۵ به پایان رسید.

در طی این مراسم با قید قرعه بین سالمندان شرکت کننده به ۲۰ نفر هدیه کارت و ۲ نفر کادو به رسم یادبود اهداء گردید