بازدید استاندار آذربایجان غربی از روند احداث سد سیلوه

جلال زاده استاندار آذربایان غربی: سد سیلوه به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار دولت معرفی شده و باید کارهای اجرایی سد…       به گزارش کرد پیام به نقل از تمرچین ؛ استاندار آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از سد طی سخنانی اظهار داشت : سد سیلوه به عنوان یکی از طرح […]

جلال زاده استاندار آذربایان غربی: سد سیلوه به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار دولت معرفی شده و باید کارهای اجرایی سد…

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از تمرچین ؛ استاندار آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از سد طی سخنانی اظهار داشت : سد سیلوه به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار دولت معرفی شده و باید کارهای اجرایی سد، شتاب بیشتری بگیرد و هرچه سریعتر این پروژه ملی به بهره برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: با توجه به طرح مهر ماندگار بودن این پروژه از نظر تامین اعتبار و تزریق منابع ملی مشکلی وجود ندارد که انشاء ا.. با تلاش مضاعف و همکاری و هماهنگی دست اندرکاران برمشکلات جزئی کارهای اجرایی سد فاییق آییم و هرچه زودتر شاهد اتمام پروژه باشیم.

در ادامه این مراسم مجاهدی فرماندار پیرانشهر از  پیشرفت فیزیکی ۷۶ درصدی سد سیلوه خبر داد و افزود : برای این درصد پیشرفت فیزیکی ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است . تا کنون مبلغ بیش از سیصد و پنجاه میلیارد ریال اعتبار جهت تملک اراضی و منازل روستای سیلوه توزیع شده است و امیدواریم بخش های دیگر کارهای اجرایی سد شتاب بیشتری به خود بگیرد تا هرچه سریعتر شاهد اتمام این پروژه ملی و عظیم باشیم.

وی، تامین آب شرب شهر پیرانشهر به میزان ۱۸میلیون متر مکعب در سال و آب مورد نیاز ۹هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی پرورش ماهی و ایجاد تفرجگاه گردشگری را از جمله اهداف مهم اجرای این طرح عنوان کرد.

مجاهدی گفت: پس از بهره برداری سد سیلوه، ۹۵ میلیون متر مکعب آب از آن به دریاچه ارومیه سرریز خواهد شد.

عملیات احداث سد سیلوه در جنوب آذربایجان غربی، از سال ۸۱ آغاز شده که تونل انحرافی آن یک هزار متر طول دارد.

این سد، روی رودخانه "لاوین"، با هدف تامین آب کشاورزی اراضی دشت های پیرانشهر و جلدیان احداث می شود.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی قائم بوده که طول تاج آن ۶۳۹متر، مجموع حجم در تراز نرمال ۶۳/۷۴ میلیون متر مکعب و سطح مخزن آن نیز بیش از ۶۰۵هکتار است.

ارتفاع این سد از کف رودخانه، بیش از ۷۵ متر بوده و سرریز مورد نظر این سد از نوع اوجی، طولی به میزان ۲۵ متر دارد.

سد سیلوه در ۱۲کیلومتری پیرانشهر قرار دارد.