بازار ارز زمین های پیرانشهر را به باد می دهد!!!

گزارش اختصاصی کرد پیام از خرید و فروش زمین مسکونی ، زارعی و باغات پیرانشهر به اتباع خارجی!           به گزارش کرد پیام ؛ شهرستان پیرانشهر یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. شهر پیرانشهر به دلیل داشتن ‪ ۶۰۰‬میلی متر بارندگی در سال از زیباترین و […]

گزارش اختصاصی کرد پیام از خرید و فروش زمین مسکونی ، زارعی و باغات پیرانشهر به اتباع خارجی!

 

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام ؛ شهرستان پیرانشهر یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. شهر پیرانشهر به دلیل داشتن ‪ ۶۰۰‬میلی متر بارندگی در سال از زیباترین و سرسبزترین شهرهای کشور بشمار می‌رود. این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت جمهوری اسلامی با کشور عراق و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجارت خارجی در جمهوری اسلامی ایران است.

واقع شدن پیرانشهر در نزدیک نوار مرزی، پیرانشهر را در وضعیتی ویژه قرارداده‌ است که همواره مورد توجه دولت‌های مختلف در طول تاریخ بوده‌است یعنی باتوجه به جایگاهی که پیرانشهر در مرز ایران و عراق داشته، یک موقعیت سوق الجیشی و استراتژیک مهم تلقی میشود و به همین دلیل از دیرباز نیز یکی از پایگاه‌های مهم در کشور ایران بوده‌است.

پیرانشهر یک شهر تجاری و اقتصادی است و دارای مجتمع‌های تجاری زیاد بوده که دراین زمینه نیز گردشگران زیادی را به خود جذب کرده‌است. روزانه پنج هزار مسافر و گردشگر وارد پیرانشهر می شوند. با وجود این شهرستان پیرانشهردر طی چند سال گذشته پیشرفته بی سابقه ای داشته است ، اما مهاجرت از روستاهای تابعه نیز به این شهر زیاد است و مردم با مشکل مسکن نیز مواجه هستند.

سالها قبل هنگام جنگ ایران و عراق با توجه به مشکلات رژیم بعث ، ایران پناهندگان زیادی را در کشور قبول کرد که اکثراً در شهرستان پیرانشهر ساکن بودند ، بعدا از سرنگونی رژیم بعث و سرکارآمدن دولت جدید رابطه ایران به طبع با عراق زیاد شد و پناهندگان با توجه به همزبانی آنان با مردم شهر پیرانشهر رفت و آمد خود را از سرگرفتند و چند سالی است که مرتب مردم این دو دیار برای دیدار با یکدیگر از مرز تمرچین تردد می کنند.
 

ارز کلمه ای که این روزها به سر زبان هر ایرانی می آید چه آنهایی که آن را دیده اند چه آنهایی که نمی دانند چه رنگ است ! اختلالات بازار سکه و ارز چند ماه است که در کشور مشکلاتی ایجاد کرده است و قدرت خرید مردم را نیز کم کرده ، پیرانشهر نیز یکی از شهرهای ایران است و بی شک از این قاعده مستثنی نیست ، با وجود رفت و آمد گردشگران در این شهر و آگاهی آنها از این مشکلات ، آنها را بسوی سودجویی و منفعت طلبی واداشته است این درحالی است که بعضی از مردم برای سودی اندک معاملاتی می کنند که در واقع به ریشه خود تیشه زده و از آینده آن بی خبرند.


با توجه به بالا بودن ارزش ارز(دینارعراق) نسبت به ایران در این زمان افرادی به اصطلاح گردشگر خارجی را به این فکر انداخته که در این شهر و در این شرایط و وضعیت از کشورمان منفعتی بدست بیاورند ، اما چگونه ؟  با توجه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فروش هر نوع زمین(مسکونی ، زارعی و…) به اتباع خارجی ممنوع است. تردد به اصطلاح گردشگران عراقی در این چند ماه زیاد شده است آنها ضمن خرید های هنگفت انواع وسایل لازمه و مازاد بر نیاز اقدام به خرید چندها قطعه زمین مسکونی ، زراعی و باغاتی در این شهر کردند که به گفته خودشان در هنگام خرید آنها را برای مدت اقامتشان در کشور و تفریح و گردشگری در ایران گرفته اند ، ولی با توجه به ممنوعیت خرید زمین توسط اتباع خارجی این زمین ها را چگونه خریده اند؟ اتباع خارجی با کم و بیش رابطه دوستانه و فامیلی که با تعدادی از مردم این شهر دارند این زمین ها را بنام آنها خریداری کرده اند. این عمل آنان موجب گرانی خانه های مسکونی ، زمین زارعی و باغات در سطح شهر شده است ، اما ما با وجود این معاملات تا کنون هیچ گونه حرکتی از مسئولین شهر ندیده ایم.
کرد پیام پیرانشهر این مسئله را پیگیری می کند و انتظار دارد مسئولین شهرستانی نیز پیگیر باشند و کاری نکنند که ما فکر کنیم آنها بی اطلاع اند یا به خواب رفته اند؟