اوباما یا رامنی؟

پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و لحظه شماری دو نامزد تا زمان اعلام نتایج قطعی ، نتایج در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت مشخص شده است.         به گزارش کرد پیام به نقل از دیپلماسی ایرانی ؛ نتایج پرهزینه ترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا در شرایطی امروز (سه شنبه) وارد مرحله […]

پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و لحظه شماری دو نامزد تا زمان اعلام نتایج قطعی ، نتایج در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت مشخص شده است.

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از دیپلماسی ایرانی ؛ نتایج پرهزینه ترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا در شرایطی امروز (سه شنبه) وارد مرحله پایانی خود شد که بنا بر آخرین نظرسنجی ها باراک اوباما از میت رامنی تا حدی پیشی گرفته است، اما سرنوشت انتخابات در چند ایالت این کشور رقم خواهد خورد. هم اکنون با قطعیت می توان گفت که دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ گران ترین کارزار انتخاباتی را در تاریخ آمریکا به ثبت رسانده اند. بنا به برآوردهای اولیه بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صرف هزینه مبارزه انتخاباتی اوباما و رامنی شده است.برای مقایسه می توان نگاهی به آلمان داشت که انتخابات پارلمانی برای تعیین صدراعظم این کشور حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو (معادل ۹۰ تا ۱۰۲ میلیون دلار) هزینه برمی دارد.در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دو نامزدی با یکدیگر رقابت می کنند که به لحاظ خانوادگی پیشینه ای کاملاَ متفاوت دارند. میت رامنی، نامزد جمهوری خواهان در پی تحقق تلاش های پدرش است، در حالی که باراک اوباما بدین دلیل پا به عرصه سیاست گذاشته، که در فقدان پدر پرورش و رشد یافته است.

به گزارش دویچه وله، آنچه انتخابات آمریکا را منحصر به فرد می کند، توجه و علاقه فراوان میلیون ها شهروند غیرآمریکایی در سراسر جهان است. سیاست های رئیس جمهوری آمریکا می تواند بر سرنوشت بسیاری از کشورهای دیگر و به تبع آن بر سرنوشت شهروندان این کشورها تاثیر گذارد.

در روزهای پایانی کارزار انتخاباتی، باراک اوباما و میت رامنی رقیب جمهوری خواه وی در نشست های انتخاباتی متعددی شرکت جستند تا شاید آرای رای دهندگان مردد را به سوی خود جلب کنند.

"می دانم نیازهای کشور چیست"

بر اساس ارزیابی موسسات نظرسنجی نتیجه انتخابات تقریباَ در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا روشن است. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که اوباما بطور محسوسی از رامنی پیشی گرفته، اما سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چند ایالت با رای دهندگان مردد (Swing States) رقم خواهد خورد.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتازی اوباما را حدود ۳/ ۱ درصد برآورد کرده است. این نتیجه متکی به ۱۲ نظرسنجی سراسری در آمریکا در ۲۴ ساعت گذشته است.ایالت هایی همچون اوهایو، فلوریدا، نیوهمپشایر، کلورادو، ایووا از جمله "ایالت های پر نوسان " به لحاظ گرایش به یکی از دو حزب جمهوری خواه یا دموکرات هستند. بنا به آخرین نظرسنجی ها، اوباما در ایالت اوهایو و رامنی در ایالت فلوریدا پیشتاز هستند.

آخرین حربه نامزدها در همایش های انتخاباتی

به گفته کاخ سفید، اوباما امروز (سه شنبه) ۶ نوامبر در شهر خودش یعنی شیکاگو انتخابات را دنبال خواهد کرد. در صورت اعلام نتایج قطعی قرار است که اوباما در شب چهارشنبه در این شهر برای طرفداران خود سخنرانی کند. رامنی روز انتخابات را در بوستون سپری خواهد کرد.

جیم مسینا، سرپرست مبارزه انتخاباتی اوباما اعلام کرد که تیم انتخاباتی رئیس جمهور حدود ۱۲۵ میلیون تماس مستقیم یا تلفنی با رای دهندگان آمریکایی داشته تا شهروندان مردد را به انتخاب حزب دموکرات ترغیب کند.

رامنی در روزهای پایانی مبارزه انتخاباتی بارها بر شانس "تغییر واقعی" در سیاست داخلی و خارجی آمریکا تاکید کرد. اوباما نیز خود در سال ۲۰۰۸ با همین شعار علیه جان مک کین، نامزد جمهورخواهان به پیروزی رسیده بود.

"باید رای به تغییر واقعی دهید"

رامنی در یک گردهمایی انتخاباتی به طرفداران خود گفت: "باید رای به تغییر واقعی دهید."در مقابل اوباما در یکی از آخرین همایش های انتخاباتی در فلوریدا گفت: "می دانیم که تغییر چه معنایی دارد و می دانیم که نیاز آتی کشور چیست." به گفته اوباما سیاست اقتصادی رامنی در جهت حفظ منافع ثروتمندان در آمریکاست.

موانع برگزاری انتخابات

جمهوری خواهان از دو سال پیش کوشیدند که نحوه رای گیری را سخت تر کنند. رای دهندگان تنها با پاسپورت یا گواهی نامه رانندگی اجازه دارند رای خود را به صندوق ها بیندازند. کارت های شناسایی دیگر به رسمیت شناخته نمی شوند. گفته می شود این امر محدودیتی برای اقشار محروم خواهد بود که فاقد پاسپورت یا گواهی نامه هستند. جمهوری خواهان اعلام کرده اند که در نگارش درست نام نمایندگان انتخاباتی سخت گیری خواهند کرد. این امر بویژه در مناطقی که طرفداران اوباما اکثریت را دارند به شدت کنترل خواهد شد.

باراک اوباما نیز با دعوت از بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا کوشید آرای شهروندان مردد را متوجه حزب دموکرات کند.

با این حال، پیامدهای توفان سندی هنوز هم یکی از نگرانی های اصلی برگزارکنندگان انتخابات است. هنوز برخی حوزه های رای گیری فاقد برق هستند. در این صورت قرار است که ارتش آمریکا با استقرار کانتینرهای سیار این مشکل را حل کند.

پس از گذشت یک هفته منازل ۲ میلیون شهروند آمریکایی هنوز فاقد برق است. در ایالت نیوجرسی قرار است که انتخابات از طریق ارسال ایمیل یا فکس نیز میسر شود؛ روشی ها که تاکنون تجربه نشده اند.

این موضوع می تواند در صورت رقابت فشرده ی انتخاباتی، اعتراضات و شکایت هایی را بدنبال داشته باشد. هنوز روشن نیست تا چه حد تخریب زیرساختارها در آمریکا رای دهندگان را از حضور در حوزه های رای گیری دور نگاه می دارد.

باراک اوباما و میت رامنی، دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آخرین روز پیش از انتخابات را به دیدار از ایالت هایی گذراندند که آرای دو طرف در آن بسیار نزدیک است و نتیجه انتخابات می تواند به هر یک از دو طرف متمایل شود.

رامنی ابتدا به ایالت فلوریدا رفت که بر اساس نظرسنجی ها در آن اندکی جلوتر از اوباما است و سپس به ایالت های ویرجینیا، نیوهمپشایر و اوهایو سفر کرد. اوباما نیز از ایالت های ویسکانسین، آیووا و اوهایو دیدار کرد.

نتیجه نهایی انتخابات عملا به نتایج رای گیری در معدود ایالت هایی بستگی دارد که آرای دو طرف در آن بسیار به هم نزدیک است. ایالت اوهایو در این میان نقشی حیاتی پیدا کرده است.

نظرسنجی ها نشان می دهد که دو نامزد اصلی انتخابات در سطح ملی تقریبا شانه به شانه هم پیش می روند، اما اوباما در ۹ ایالت تعیین کننده اندکی جلوتر از حریف است. رقابت به ویژه در ایالت اوهایو بسیار نزدیک است. هیچ جمهوری خواهی تاکنون بدون پیروز شدن در اوهایو نتوانسته رئیس جمهوری آمریکا شود.

اوباما یا رامنی؟

شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا به نقل از یکی از مشاوران تبلیغاتی رامنی گزارش کرده است که نامزد جمهوری خواهان قصد دارد در روز انتخابات هم به تلاش های تبلیغاتی خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، رامنی امروز (سه شنبه) و هنگامی که رای گیری در جریان است، در دو ایالت اوهایو و پنسیلوانیا به تبلیغ ادامه خواهد داد.

مشاوران رامنی گفته اند که با این کار قصد دارند انرژی هواداران خود را حفظ کنند و از آخرین فرصت ها برای تشویق رای دهندگان به رای دادن به رامنی استفاده کنند.