افسردگی موجب سکته قلبی!

شعار اصلی روز جهانی سلامت روان امسال «افسردگی ؛ یک بحران جهانی» است. سازمان بهداشت جهانی ده اکتبر(۱۹ مهر) را با هدف بالا بردن آگاهی…         شعار اصلی روز جهانی سلامت روان امسال «افسردگی ؛ یک بحران جهانی» است. سازمان بهداشت جهانی ده اکتبر(۱۹ مهر) را با هدف بالا بردن آگاهی عمومی […]

شعار اصلی روز جهانی سلامت روان امسال «افسردگی ؛ یک بحران جهانی» است. سازمان بهداشت جهانی ده اکتبر(۱۹ مهر) را با هدف بالا بردن آگاهی…

 

 

 

 

شعار اصلی روز جهانی سلامت روان امسال «افسردگی ؛ یک بحران جهانی» است. سازمان بهداشت جهانی ده اکتبر(۱۹ مهر) را با هدف بالا بردن آگاهی عمومی درباره ی بیماری های روحی و روانی به عنوان روز جهانی سلامت روانی نامیده است.

به گزارش کرد پیام ؛ بر اساس آمار این سازمان ، ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا از بیماری افسردگی و عوارض آن رنج می برند . این در حالی است که در بعضی از کشورها کمتر از ۱۰ درصد از مبتلایان از امکانات درمانی لازم برخوردار هستند.عوامل مختلفی می تواند باعث بروز افسردگی شود. گاهی شکست و اتفاقات ناگوار در زندگی افراد ، آنها را برای مدتی دچار افسردگی می کند. سن ، ضعف جسمی ، اوضاع اجتماعی و حتی شرایط آب و هوایی می تواند در ابتلای فرد به این بیماری مؤثر باشد.افسردگی ممکن است خیلی خفیف و در حد کم شدن انگیزه و شوق فرد و افزایش احساس غمگینی باشد یا ممکن است به قدری شدید باشد که حتی فرد را برای انجام کارهای روزمره اش ناتوان کند.

از سوی دیگر تحقیقاتی نشان می دهد برخی از بیماری های روحی به ویژه افسردگی رابطه ی متقابلی با بیماری های جسمی دارد . مدیر گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مورد معتقد است اختلال افسردگی در ۱۵ تا ۲۰ درصد بیمارانی که دچار سکته ی قلبی می شوند ، وجود دارد.به گفته ی وی افزایش عوامل اضطرابی خطر مرگ قلبی را سه بار افزایش می دهد.

از سوی دیگر حتی ویژگی های شخصیتی افراد روی بیماری های آنان تأثیر می گذارد . دکتر فاطمه محرری می گوید بررسی های انجام شده نشان می دهد ویژگی شخصیت های برون گرا با خصوصیاتی از جمله مثبت نگر ، معاشرتی و با اعتماد به نفس بالا باعث می شود استرس ها و به دنبال آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در این افراد کاهش یابد.دکتر محرری خاطر نشان کرد از طرف دیگر ویژگی های افراد عصبی مزاج ، تندخو ، بدبین ، پرخاشگر ، حساس و واکنش گرا ، تأثیر منفی روی سیستم قلب و عرق دارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در این افراد افزایش می دهد.

دکتر حنیف صادقی ، روان پزشک نیز با تأیید تأثیر و تأثر بیماری های جسمی و روحی یاد آوری کرد از ۵۰ ، ۶۰ سال پیش مطالعاتی در مورد ریشه بیماری های جسمی در بیماری های روان پزشکی آغاز شده است که در مورد برخی بیماری ها نیز به نتایج قابل توجهی دست یافته اند . به گفته این روان پزشک افسردگی یکی از بیماری های روحی است که ممکن است در بسیاری از بیماری های جسمی نقش ایفا کند .

دکتر صادقی در ادامه می گوید ممکن است برخی به بیماری های روان پزشکی به عنوان علت سبب ساز اصلی بیماری های جسمی نگاه کنند ، اما نگاه دقیق تر این است که به عنوان ریسک فاکتورها یا عوامل خطر به بیماری های روان پزشکی توجه کنیم. به گفته ی دکتر صادقی ، مطالعات نشان می دهد گروه بیماری های اضطرابی در بسیاری از شاخه های بیماری های جسمی مانند بیماری های گوارشی ، بیماری های قلبی و سردردها می تواند تأثیر بگذارد.

از سوی دیگر دسته ی بیماری های افسردگی نیز از منظر اپیدمیولوژیک (همه گیر شناسی) در برخی بیماری ها جسمی تأثیر گذار بوده است.

رئیس بیمارستان روان پزشکی ابن سینای مشهد نیز در این مورد توضیح می دهد ، استرس موجب آزاد شدن هورمون های آدرنالین و کورتیزول و نیز باعث افزایش ضربان و بار قلب می شود. مدیر گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه با اشاره به آماری در زمینه رابطه اختلالات روان پزشکی و بیماری های قلبی و عروقی گفت طبق بررسی های انجام شده ۵ تا ۱۰ درصد بیماران قلبی سرپایی اختلالات اضطرابی داشته اند و ۱۰ تا ۱۵ درصد اختلال خلقی مثل افسردگی دارند./ (نویسنده : بهار ادیب)