آمادگی آذربایجان‌غربی برای تردد ۵۰۰ هزار زائر حسینی از مرز تمرچین/پیاده‌روی اربعین مایه وحدت اقوام و ادیان است

به گزارش کوردپیام،  محمدصادق معتمدیان امروز در جلسه ستاد اربعین آذربایجان‌غربی اظهار داشت: امید است که آذربایجان‌غربی امسال در مرز تمرچین پیرانشهر با هم‌افزایی و تعامل و نیت خالصانه و همچنین خدمات حداکثری بتواند میزبان شایسته‌ای برای زائران حضرت اباعبدالحسین(ع) باشد و موانع و مشکلات زائران حماسه بزرگ راهپیمایی اربعین حل شود. وی به بازگشایی […]

وی به بازگشایی مرز تمرچین پیرانشهر در سال گذشته اشاره کرد و تصریح کرد: سال گذشته شاهد یک حرکت بزرگ فرهنگی در این مرز بوده و تمامی سعی و تلاش‌ها بر این است که امسال با بسیج امکانات، شاهد یک حرکت فراگیر در جهت توسعه نهضت اربعین باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی تاکید کرد: بی‌تردید بازگشایی این مرز یک حرکت مثبت بود چون علاوه بر تسهیل عبور و مرور زائران و نزدیکی مسیر، هزینه‌های این سفر معنوی را نیز کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه مرز تمرچین، نزدیکترین مرز به سامرا است گفت: در این راستا نیز امید است که موانع امنیتی مرتفع شده و مسیر تمرچین به سامرا روان‌سازی شود و همچنین از دلایل عدم بازگشایی مرز تمرچین در سالیان گذشته، عدم امنیت آن بوده است.

معتمدیان افزود: پس از سال‌ها تلاش برای بازگشایی مرز تمرچین پیرانشهر، سرانجام در سال گذشته این مرز بازگشایی شد که خود یک پیام امنیتی داشت و آن اینکه هیچ مشکل امنیتی در آن وجود ندارد و خوشبختانه سال گذشته زائران حسینی بدون کوچکترین مشکلی از آن تردد کردند.

وی اظهار داشت: همچنین در سال گذشته علاوه بر تسهیل و روان‌سازی در مرز، زائران حسینی هیچ توقفی در مرز نداشتند و امسال نیز تلاش می‌شود که مشکلات و موانع سال گذشته حل شود.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیکی مسیر تمرچین به عراق و عتبات عالیات، به زائران استان‌های آذربایجان‌غربی، گیلان، اردبیل، آذربایجان‌شرقی و زنجان توصیه می‌شود که این مسیر را برای تردد انتخاب کنند.

وی بیان کرد: همچنین از جمله اقدامات ستاد اربعین امسال، تسهیل تردد زائران امام حسین(ع) از مرز تمرچین برای اتباع کشورهای گرجستان، ترکیه، آذربایجان و نخجوان است چون پیش‌بینی می‌شود که امسال زائران بیشتری از این مرز تردد داشته باشند.

معتمدیان با بیان اینکه امسال ستاد اربعین کار دشواری را در مسیر مبادی ورود و خروج مرزی بر عهده دارد تصریح کرد: باید خدمات حداکثری به زائران اعم از اسکان و پذیرایی تعلق گرفته و امسال آذربایجان‌غربی رنگ و بوی حسینی به خود گیرد.

وی بیان کرد: برای زنده نگه داشتن حرکت عاشورایی امام حسین(ع) از تمامی کشورهای دنیا به عتبات عالیات مراجعه کرده و ۲۰ میلیون زائر با کمترین امکانات کشور عراق، بزرگترین تور گردشگری دنیا را برپا می کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی تاکید کرد: آیین پیاده‌روی اربعین حسینی یک حرکت بزرگ مردمی از سوی مسلمانان است که نهضت حسینی را جهانی کرده‌اند و باید آن را قدر دانست و در این راستا نیز باید دولت، امورات مربوط به سفر معنوی اربعین را تسهیل کنند تا شاهد یک خدمت ماندگار برای زائران باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته در مرز تمرچین پیرانشهر شاهد یک جلوه و نماد زیبا از تعامل و وحدت و انسجام اقوام و ادیان بوده‌ایم گفت: در این راستا آشوریان و کلدانی‌ها و ارمنی‌ها در حد اسقف‌هایشان، موکب در مرز برپا کرده و از زائران پذیرایی و از مرز بازدید کردند و برادران اهل‌سنت نیز در شهر پیرانشهر و شهرهای مختلف اهل‌سنت موکب برپا کردند تا با هزینه‌های خود بتوانند خدمت‌رسانی انجام دهند.

معتمدیان افزود: امروز نیاز استان همین اتحاد و انسجام بین اقوام و ادیان و مذاهب مختلف است که مایه قدرت جمهوری اسلامی در منطقه است و باید این حرکت تقویت شود و بی‌شک برکات عمرانی برای همه مناطق خواهد داشت.

وی با ابراز خرسندی از اینکه امسال اعتبارات مطلوبی برای زیرساخت‌های مسیر تمرچین لحاظ می‌شود اظهار داشت: با توجه به اینکه مسیر تمرچین یک مسیر زائری برای ایام خاص نیز به شمار می‌رود به دنبال این هستیم که در طول سال نیز زائران شمال‌غرب کشورمان برای رسیدن به عتبات از همین مسیر تردد کنند و به همین سبب برخی زیرساخت‌ها از جمله نمازخانه‌ها، مساجد و مراکز زائرسرا توسعه پیدا می‌کند.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۷۰ هزار زائر از مرز تمرچین عبور کردند تصریح کرد: سال گذشته زیرساخت‌ها ناقص بود و برای همین تبلیغات چندانی برای تردد از این مسیر انجام نشد اما برای امسال آمادگی پذیرایی و تردد ۵۰۰ هزار نفر از این مرز وجود دارد.