خشونت علیه زنان در پیرانشهر افزایش یافت

دکتر‌پیمان حسن پور در گفت و گو با کوردپیام گفت:  آمار خشونت علیه زنان رو به افزایش بوده است. به گفته رییس پزشک قانونی این شهرستان در سه ماهه نخست سال جاری، ۱۲۴ مورد نزاع و درگیری ثبت شده که از این تعداد ۳۶ مورد مربوط به همسرآزاری در پیرانشهر بوده است در حالی که […]

دکتر‌پیمان حسن پور در گفت و گو با کوردپیام گفت:  آمار خشونت علیه زنان رو به افزایش بوده است.

به گفته رییس پزشک قانونی این شهرستان در سه ماهه نخست سال جاری، ۱۲۴ مورد نزاع و درگیری ثبت شده که از این تعداد ۳۶ مورد مربوط به همسرآزاری در پیرانشهر بوده است در حالی که طی سال گذشته در همین شهرستان ۱۹ مورد همسر آزاری گزارش شده بود.

رئیس پزشکی قانونی پیرانشهر در رابطه با آمار فوتی شهرستان گفت: طی سه ماهه اول سال جاری تعداد ۱۴ مورد فوتی ناشی از حوادث و رانندگی اتفاق افتاده که از این تعداد ۳ مورد فوتی ناشی از تصادف و یک مورد در اثر غرق شدگی است.

وی با اشاره به امار فوتی سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته تعداد ۷۱ مورد فوتی در شهرستان ثبت شده که از این تعداد ۲۹ مورد مربوط به حوادث رانندگی، ۴ مورد سقوط از ارتفاع، ۴ مورد غرق شدگی، یک مورد سرمازدگی و ۳۳ مورد دیگر ناشی از حوادث و مرگ‌ غیرطبیعی به ثبت رسیده است.

دکتر حسن پور در رابطه با نزاع و درگیری های سال ۹۷ افزود: در پیرانشهر طی سال گذشته مجموعا ۱۸۰۰ مورد معاینات سرپایی ناشی از تصادف و نزاع ثبت شده که از این آمار ۳۴۵ مورد نزاع مرد و ۱۹ مورد همسر آزاری بوده است.

زنان خشونت دیده گاها به دلایل اجتماعی، ترس و یا تهدید جانی از اطلاع رسانی در خصوص تحمل آزار و شکنجه در خانه، خودداری می کنند و بر همین اساس نمی توان  به اطلاعات دقیقی در خصوص آمار اصلی این معضل اجتماعی دست یافت.

در حال حاضر در ۱۳ شهرستان آذربایجان غربی اورژانس اجتماعی دایر شده است. این اورژانس دارای یک خط تلفن سه رقمی به شماره ۱۲۳ است که برای افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی خدمات ارائه می دهد و شهروندان در صورت مشاهده هر گونه کودک آزاری و یا خشونت خانگی با زنان، سالمندان و.. به سازمان بهزیستی گزارش دهند، تا تیم سیار اورژانس اجتماعی به محل اعزام شود.

 در چهار ماهه اول امسال تا کنون،  ۲۸ مورد خشونت علیه زنان در آذربایجان‌غربی ثبت شده است و این زنان خشونت دیده توانستند، از خدمات خانه‌های امن بهزیستی کمک بگیرند.

سال گذشته نیز در استان مورد همسر آزاری در خصوص ۱۴۷ زن ثبت شد و آن ها نیز به کمک بهزیستی از خانه‌های امن بهزیستی خدمات لازم را دریافت کردند. اما این آمار تنها مربوط به مواردی است که در سازمان بهزیستی ثبت شده است و سایر خشونت ها و همسرآزاری ها علیه زنان تا کنون در خفا مانده است.