افتتاح سامانه انحراف آب سد سردشت

سامانه انحراف آب سد سردشت به منظور امکان افزایش صادرات برق، ایجاد اشتغال، محرومیت زدایی با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید         به گزارش کرد پیام به نقل از کردپرس، در آیین بهره برداری از این سامانه، استاندار آذربایجان غربی و تنی چند از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان […]

سامانه انحراف آب سد سردشت به منظور امکان افزایش صادرات برق، ایجاد اشتغال، محرومیت زدایی با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید

 

 

 

 

به گزارش کرد پیام به نقل از کردپرس، در آیین بهره برداری از این سامانه، استاندار آذربایجان غربی و تنی چند از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان نیز حضور داشتند .
این سامانه شامل دو تونل ۶۸۲ متری و ۶۲۷ متری به قطر هفت متر است که با بهره برداری از آن امکان اجرای بدنه اصلی این سد که یکی از سد های بزرگ برق آبی کشور خواهد بود نیز فراهم شده و عملیات اجرایی آن آغاز شد .
سد برق آبی سردشت با ۱۱۴ متر ارتفاع از بلند ترین سد های کشور است که با بهره برداری از آن علاوه بر تولید ۱۵۰ مگاوات برق، آب مورد نیاز افزون بر هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی پایین دست این سد تامین می شود.
امکان افزایش صادرات برق، ایجاد اشتغال، محرومیت زدایی از منطقه و امکان انتقال ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به سایر حوزه ها از جمله اهداف این احداث این سد می باشد.
وزیر نیرو در آیین بهره برداری از این سامانه گفت: وزارت نیرو بیش از چهار هزار میلیارد ریال جهت احداث این سد سرمایه گذاری می کند.